Smatana: Át lehetne térni a regionális járványellenes intézkedésekre

2020. március 31. - 19:09 | Régió

Az Egészségpolitikai Intézet (IZP) modelljének legújabb aktualizációja alapján elhúzódó járványra, de kevesebb fertőzöttre számíthatunk. Martin Smatanával, az intézet igazgatójával beszélgettünk.

Martin Smatana
Fotó: TASR

Milyen gyakran szeretnék aktualizálni a tanulmányukat?

Az eredeti elképzelésünk szerint hetente kétszer, ma már minden elemet beépítettünk, ami szerintünk fontos a modell minél pontosabb eredményeihez.

Az aktualizáció szerint kevesebb betegre számítanak, mint az első változat alapján. Ez minek köszönhető?

Ennek több oka is van. Időközben több intézkedést is elfogadott a kormány, és léptek a piaci szereplők is. Például figyelembe vettük, hoyg a Land Rover és a Matador is bezárja üzemét. Figyelembe vettük a vírus terjedésének gyorsaságát a többségi társadalomban és a marginalizált csoportokban is, aminek szintén van hatása. Az első, kissé pesszimistább verzió mellett ez realistább, ezért állíthatjuk, hogy a betegség hatása kisebb lesz. De ez függ tőlünk, emberektől is, például hogy hordjuk-e a védőmaszkokat, rendszeresen és alaposan mosunk-e kezet, betartjuk-e az érvényben lévő előírásokat.

Regionális számaik is vannak?

Igen, mi régiónként, településenként készítettük az elemzést. Kommunikálunk a megyék vezetőivel, ők előzetesen megkapják az elemzést, hogy rendelkezzenek a szükséges információval. Ez szükséges azoknak a lokális intézkedéseknek a meghozásához, amelyek például Hongkongban, Dél-Koreában vagy Szingapúrban is hozzájárultak a válság megfékezéséhez: ott idővel elhagyták a nagy, az ország egész területére vonatkozó intézkedéseket, és a rizikós területekre összpontosítottak. Ez a modell segít meghatározni ezeket a régiókat.

Nyilvánosságra hozzák ezeket a regionális adatokat is?

Az rendkívül sok adatot jelentene, hiszen több mint 2800 település van az országban. Nekünk is be kell tartanunk bizonyos struktúrát a tájékoztatásban, általában a megyék vezetőinek továbbítjuk az adatokat, hogy ők ezek alapján lépni tudjanak.

Statisztikusok az önök első modellje és adatai alapján kiszámították, hogy a közepes verzió szerint is mintegy 3 millió ember fertőződhet meg összesen Szlovákiában. Ezt a számot önök nem hozták nyilvánosságra, jól számoltak az elemzők?

Ez nagyon sok feltétel függvénye. Vegyük például annak a balszerencsés Diamond Princess kirándulóhajónak az esetét. Ott a járvány úgy terjedt, hogy egy beteg további 14 embert fertőzött meg, éppen az adott, helyi körülmények miatt. Minden azon múlik, hogy a gyakorlatban milyen intézkedéseket sikerül életbe léptetni. Ha az emberek hordják a maszkokat, ha otthon maradnak, akkor a betegség nem terjed egyáltalán, vagy legalábbis lassabban, és néhány hét alatt átvészeljük. A mi első modellünk célja nem az összes fertőzött számának a megbecslése volt, hanem inkább az, hogy a fertőzöttek száma mikor éri el a csúcspontot, hogy fel tudjunk készülni a gyógykezelési kapacitással, fel tudjuk készíteni a rendszert. Hogy elkerüljük azt a helyzetet, ami kialakult Olaszországban. A legfontosabb megállapítás, hogy elmondtuk, van 60 napunk a felkészülésre, és arra, hogy időközben vagy teljesen megállítsuk a járványt, vagy felkészüljünk a betegek kezelésére. Az is lehet, hogy közben elkészül valamilyen vakcina, ami segíti a helyzet kezelését. Az a lényeg, hogy készülnek az intézkedési tervek.

Lajos P. János

Címkék: koronavírus